top of page

OCAK E-BÜLTEN 2023
 

ÇEDBİK'TEN HABERLER

 

Yeşil Bina Zirvesi'22 SIFIRIN İNŞASI gerçekleştirildi!

Yeşil Binalar ve Şehirler Zirvesi'22 SIFIRIN İNŞASI, 6 Kasım 2022 Swissôtel The Bosphorus, İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Alanında uzman 40 'a yakın konuşmacı, 100'e yakın kurum ve 500'den fazla katılımcısıyla ; gayrimenkul sektöründe sürdürülebilirlik, dünya gündemini kapsayan 5 konu ile ele alınmıştır.

Sektör uzmanlarının yeniden birleştiği yer olma misyonuyla tasarlanan zirvede, Türkiye ve Dünya’dan davet edilen konularında uzman akademisyen, kamu ve özel sektör temsilcileri yer almıştır.


 


Yeşil Bina Haftası 2022'yi Türkiye'de kutlamaktan mutluluk duyduk!

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından Green Building Week Türkiye 2022 kapsamında “Kadıköy’ün Pozitif Enerji Bölgesi (PED) Olma Yolculuğu” adlı bir sunum ve paneli kapsayan etkinlik gerçekleştirildi. 16 Eylül Cuma günü Tekfen Tower Levent’te gerçekleştirilen etkinliğe kamu, özel ve sivil toplumdan 30’u aşkın kişinin katılımı sağlandı. Kadıköy’de pilot olarak belirlenen bir bölgede yapılan PED projesinde teknik bakış başta olmak üzere yer verildi ve proje uygulama detaylarına değinildi. Raporda bahsedilen panel kapsamında “Positive Energy District” kavramının ve enerji odaklı çalışmaların politik, ekonomik ve sosyal yönlerinden bahsedildi. PED yolculuğunda yer alan engeller ve fırsatlara ek olarak paydaşların bu süreçteki rollerine değinildi.


 


Yeşil komünitemizin bir parçası olmak için Slack kanalımıza davetlisiniz!

Yeşil komünite, ÇEDBİK'in mevcut çalışmalarını daha geniş kitlelere duyurabilmek ve sosyal etkisini artırabilmek amacıyla kurulmuş multidisipliner bir topluluk platformudur. Hem masaüstü hem de mobil uygulama üzerinden erişim sağlanabilen Slack platformu üzerinden ÇEDBİK tarafından belirlenen temalara uygun iletişim kanalları açıldı. Yeşil komünite aracılığıyla sizlerle bir araya gelmek ve aktif iletişimde kalmak için sabırsızlanıyoruz.


 ÇEDBİK olarak QuickCarbon'un desteği ile Yeşil Binalar ve Şehirler Zirvesi'22 SIFIRIN İNŞASI etkinliğimizin karbon emisyonunu sıfırladık. Başta Zeynep Durak olmak üzere QuickCarbon ekibine teşekkür ederiz.

Bu yıl 10. kez düzenlenen ve teması "Tüm Yönleriyle Gayrimenkul Sektörünün Geleceği” olan Gayrimenkulde Liderler Zirvesi'ne ÇEDBİK Başkanı Mehmet Sami Kılıç konuşmacı olarak katıldı.


ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması’22 Yeşil Sergi Pavyonu

E-Bülten yayınlandı!


Kazanan projeleri ve yarışma içeriğini incelemek için cedbik.org adresimizi ziyaret edebilirsiniz.


 

ÇEDBİK Youtube Kanalında aktif olarak yeşil binalar ve sistemler üzerine yayınlar yapmaya devam etmektedir. ÇEDBİK Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayınız!

Hatıra ormanı ÇEDBİK katkılarıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırıldı.  

BASINDA ÇEDBİK

 


Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Mehmet Sami Kılıç, Para Dergisi Sürdürülebilir Yeşil Ekonomi podcast serisinin 12’nci bölümünde Hayriye Mengüç'ün konuğu oldu.


Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Mehmet Sami Kılıç, EKOTÜRK Ana Haber'de Ali Çağatay'ın konuğu oldu.

ÇEDBİK Yeşil Binalar ve Şehirler Zirvesi'22 ile ilgili görüşlerin detaylıca konuşulduğu programda sürdürülebilir inşaat sektörü konularına da değilindi.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Mehmet Sami Kılıç, Bloomberg HT Ana Haber'de Zeliha Saraç'ın konuğu oldu.

Yeşil Binalar ve Gayrimenkul Sektöründe Sürdürülebilirlik konusu ve Yeşil Bina Zirvesi'22 detaylarına değinildi.
Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Sami Kılıç'ın görüşlerini Ekonomist dergisinin "Gayrimenkul sektöründe sürdürülebilirliğin önemi ve aciliyeti tartışılacak" başlıklı haberinde inceleyebilirsiniz.

Dünya Yeşil Bina Haftası 2022 kapsamında ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ilıcalı, Dünya Yeşil Bina Konseyi tarafında düzenlenen "Building for Everyone" oturumunda konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmada "Dünya çapında ilerlerleyen Net Sıfır" konusunun detaylarına değinildi.

 

SEKTÖRDEN HABERLER

 


İnşa edilmiş çevre aktörleri, şimdi hızlandırılmış dekarbonizasyon eylemi yapmalıdır.

The Climate Pledge, işletmelere ve kuruluşlara dünyanın en büyük krizine karşı toplu eylemde bulunma ve gelecek nesiller için güvenli ve sağlıklı bir gezegen inşa etmek üzere birlikte çalışma çağrısıdır.

The Climate Pledge, işletmeleri 2040 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna ulaşmaya davet ediyor.

Eylem planı, İklim Eylemi için Üst Düzey İklim Şampiyonları #RaceToZero kampanyasının ortak bir girişimidir.Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP27), 20 Kasım'da Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde başladı!

İklim kaynaklı felaketlerden kaynaklanan "kayıp ve zarar" için savunmasız ulusları tazmin edecek bir fon kurma ve faaliyete geçirme kararıyla sona erdi. Bu kararın yanı sıra, Avrupa Bölgesel Ağının Politika Güncellemesi raporuna göre, Dünya Yeşil Bina Konseyi CEO'su Cristina Gamboa'nın COP27'den elde edilen ve yapı sektörünü oldukça yakından ilgilendiren çıkarımlarını sizler için derledik.


 

ÜYELERİMİZDEN HABERLER

 


10. ULUSLARARASI İNŞAATTA KALİTE ZİRVESİ’NDE “SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK” KONUŞULDU!

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, ‘Sürdürülebilir Gelecek’ temasıyla yapıldı. Dünyamızın geleceğinde belirleyici olacak son 30 yılın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “İnşaat malzemeleri sektörü olarak sürdürülebilirlik adına etkimizin ve sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunun bilincindeyiz. Türkiye İMSAD olarak gayretimiz, ülkemiz ve sektörümüzün özlemle istediği ve tutku ile mücadelesini verdiği ileri gelişmişlik ve çağdaşlık seviyesine ulaşmasına katkı verebilmektir” dedi. Toplantıda sürdürülebilirlik konusu, geleceğin şehirlerinden, inşaat sektöründe teknolojinin kullanımına, sürdürülebilirlik iletişiminden finansmanına kadar her yönüyle ele alındı.Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) olarak destekçisi olduğumuz GYODER ve Hürriyet Gazetesi iş birliği ile 7.'si düzenlenecek olan GYODER Sign of The City Awards için başvurular başladı!

GYODER Sign Of The City Awards (SotCA), Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünü uluslararası normlara taşımak, en iyiye teşvik etmek ve sektöre farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin en prestijli gayrimenkul yarışma platformunda, bu yıl yine En iyi Konut Projeleri Kategorisi, En İyi Ticari Projeler Kategorisi, En İyi Hizmet Yapıları Kategorisi, Kent ve Mimarlık Kategorisi ve daha birçok kategoride ödüller verilecektir.


 

59 görüntüleme

Kommentare


bottom of page