LEED Sertifika Sürecini Kolaylaştıran, Performans Ölçen ve Yeşil Bina Projelerini Ölçülendiren Yeni Teknoloji Girişimi: ARC Başlatıldı

Washington, D.C. –  (1 Aralık 2016) – Green Business Certification Inc. (GBCI), Arc Skoru Inc. adıyla yeni bir teknoloji firmasını bugün resmi olarak başlattı. Bu yeni girişim, Arcskoru.com adresindeki teknoloji harikası dijital platform Arc’ın resmi sahibi olacak. Arc, tek bir bina, topluluk veya bütün bir kent olsun, herhangi bir projede iyileştirmeleri ölçmeyi ve kendisi ve etrafındaki projelerle ölçülendirmeyi sağlar. 2005’ten beri LEED gelişimini denetleyen ve yürüten Scot Horst, Arc CEO’su olarak atandı.

Devamını görüntüle

Build Upon Kapanış Toplantısı

 AB Horizon 2020 Programı çerçevesinde yürütülen, binalarda enerji verimliliğine yönelik kapsamlı iyileştirmeyi konu alan ve Türkiye’yi temsilen ÇEDBİK’in yürüttüğü BUILD UPON projesi kapsamında, 2016 yılında düzenlenen çalıştaylar serisinin kapanış toplantısını 17 Ocak 2017 tarihinde Ankara İller Bankası Tesisleri’nde gerçekleştiriyoruz.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Mimta Eco Yapı Türkiye'deki ilk ve tek LEED Proven Provider Seçildi

 Mimta EcoYapı, Green Building Certification Institute Tarafından LEED Proven Provider Olarak Seçildi
Devamını görüntüle

Üyelerimizden: JLL Türkiye ofisi LEED Platin sertifikasıyla dünyanın sayılı ofislerinden biri oldu!

 LEED Gold Sertifikalı Maslak Link Plaza içinde konumlanan ve bu kriterlere uygun olarak tasarlanmış olan JLL Türkiye ofisi, LEED Platin sertifikasını almaya hak kazanarak dünyada sayılı Platin sertifikalı ofis projelerinden birisi oldu.

 

JLL Haberler'de böyle yer aldı

 

USGBC Websitesinde böyle yer aldı

 

Mimarizm'de böyle yer aldı

 

 

Devamını görüntüle

ÇEDBİK-Konut ve EDGE Tanıtım Eğitimi Daveti

ÇEDBİK-Konut ve EDGE Sistemleri Tanıtımı için 28 Mart 2017 Salı günü Garanti Bankası Eğitim Müdürlüğü'ne Davetlisiniz!

Kayıt için [email protected] adresine e mail göndermenizi rica ederiz. 

 

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Çimsa, Türkiye'de ilk kez Entegre Faaliyet Raporu yayınlayan reel sektör şirketi oldu

 Çimsa, uzun yıllardır başarıyla sürdürdüğü raporlama faaliyetlerini yeni bir yörüngeye taşıdı. Reel sektörde bir ilk olan bu rapor aracılığıyla Çimsa, finansal bilgileri dışında, kurum kültürü, toplumsal yatırım projelerini de içeren Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı. 

Devamını görüntüle

19 Nisan 2017 - Ankara - ÇEDBİK-Konut ve EDGE Tanıtım Eğitimi

  ÇEDBİK-Konut Sistemi ve IFC’nin EDGE Yeşil Bina Programı Tanıtımı için 19 Nisan 2017 Çarşamba günü TSMD Mimarlık Merkezi Ankara'ya Davetlisiniz!


Devamını görüntüle

Build Upon ,WorldGBC Basın Bildirisi

 Avrupa binaların emisyonunu azaltmak zorunda ve 300 işletmeden işbirliği alıyor, Yeşil Bina Konseyleri hükümetlere restorasyon için büyük eylem planları geliştirmelerine yardımcı oluyor.

 Kıtada bulunan 300'ün üzerinde işletmeler ve organizasyonları işbirliğine çağıran Paris Anlaşmasının hedefini gerçekleştirmek için Avrupa mevcut binalardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmada dünyaya öncülük etmelidir.

Sivil toplum örgütleri ve üniversitelerin yanı sıra şehirleri, kamu otoritelerini, gayrı menkul komisyoncularını, üreticileri ve enerji kuruluşları kapsayan işbirliği, mevcut binaları dönüştürme üzerine önlemleri, kilometre taşlarını, hedefleri düzenleyen "ulusal yenileme stratejileri" için ihtiyaçları karşılamaktadır.

Devamını görüntüle

ÇEDBİK LEED v4 Eğitimi 31 Mayıs'ta İzmir'de Karşıyaka Kent Konseyi'nde

 31 Mayıs 2017 Çarşamba GÜNÜ ÇEDBİK İLE LEED V4 EĞİTİMİ İZMİR'DE!


 

          Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, USGBC ile işbirliği kapsamında, Türkiye'nin en çok ilgi gören ücretsiz LEED eğitim programını bu kez İZMİR'de düzenliyor! 


         31 Mayıs 2017 Çarşamba günü Karşıyaka Kent Konseyi'nin mekan sponsorluğunda Karşıyaka Kent Konseyi, İzmir'de düzenlenecek LEED v4 Eğitimi'ni kaçırmayın!

          LEED AP uzmanlarının sunumlarıyla, 09:00 - 17:00 saatleri arasında, LEED v4 Sertifika sisteminin her bir konu başlığı üzerinden 6 oturumda anlatılacağı tüm günlük eğitimin sonunda, katılımcıların ismine özel hazırlanmış katılım sertikası sunulacaktır.

         Eğitim ile ilgili sorularınız ve kayıt için [email protected] adresine e-postalarınızı bekliyoruz.

        *Sınırlı kontenjan nedeniyle erken kayıt yaptırmaya özen göstermeniz önerilir.

Devamını görüntüle

ÇEDBİK Konut ve EDGE Tanıtım Toplantısı 30 Mayıs'ta İzmir'de Karşıyaka Kent Konseyi'nde

 

 

30 Mayıs 2017 Salı günü ÇEDBİK Konut ve EDGE programları Tanıtım Toplantısı 13:00-16:00 saatleri arasında İZMİR'de Karşıyaka Kent Konseyi'nde yapılacaktır.

 

Kayıt için [email protected] adresine e-posta göndermeniz rica olunur.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: TURKECO Türkiye'den ilk kez MENA bölgesinde EXPO 2017 projesine BREEAM Communities sertifikası aldı.

 Üyelerimizden: TURKECO Türkiye'den ilk kez MENA bölgesinde EXPO 2017 projesine BREEAM Communities sertifikası aldı. 


Türkiye’nin ilk ve tek BREEAM Communities (yerleşke/mahalle) ölçeğinde sertifikalı şirketi TURKECO danışmanlığında, Astana’da EXPO 2017 dahilinde bir mahalle, İngiliz Bina Araştırma (BRE) kurumu tarafından verilen BREEAM Communities sertifikası alarak sürdürülebilir kentsel tasarım ve inşaat teknikleriyle tamamlanan MENA bölgesinin ilk projesi oldu.


Yeşil Şehirlere Giden Yolda Yeşil Mahalle Sertifikaları hedefinde bir ilki gerçekleştiren TURKECO, projenin sadece binalar ölçeğinde değil, yerleşke kapsamında birçok yeşil altyapı özellikleri sunduğunu ve kentsel alanlar için geliştirilmiş BREEAM Communities sertifikasına sahip Kazakistan’da ilk ilk proje olduğunu açıkladı.
Devamını görüntüle

Yeşil Binaların BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Katkısı

 SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ VE YEŞİL BİNA
Yeşil Binalar: Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Gerçekleştirmeye Yardım Ederek Milyarların Yaşamını İyileştirmek

Devamını görüntüle

EDGE Hakkında

 IFC'nin bir yeniliği olan EDGE ("Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemmellik"), gelişen pazarlarda yeşil binaların inşası ve marka haline gelmesinin finansal önemini kanıtlarken çevresel sorumluluğun akıllı işletme uygulamalarıyla bağlantısını ortaya çıkarır. Hızlı, kullanımı kolay ve hesaplı olan EDGE, proje geliştiricilere projelerinin çevre üzerindeki etkilerini azaltan, maliyetleri düşürürken öngörülen tasarrufları sağlayan teknik çözümler seçme imkanı sunmaktadır. EDGE'i destekleyen faktörler mali olsa da, sonuçları çevreseldir - EDGE, kaynak verimli kalkınmayı teşvik ederek, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Devamını görüntüle

ÇEDBİK Diyalog Günleri: Yeşil Bina Sistemlerinde Finansal Yaklaşımlar

   2. ÇEDBİK Diyalog Günleri'nin konusunu Türkiye'de özellikle yeşil bina sektöründe gerek yeni bina gerekse mevcut binalar bazında finansal araçların konuşulması olarak belirledik. Bu finansal araçların gerek yatırımcıya gerek uygulayıcı firmalara ve gerekse son kullanıcıya kazançları dikkate alınacağı gibi şu anki durum gözler önüne serilmesi planlanmaktadır. Özellikle olumlu olumsuz şartlar ve bunları iyileştirici çözümler de belirtilecektir.

Diyalog gününün en önemli ikinci amacı ise isminde geçen diyaloğun yapılabilme imkanını sizlere sunmak. Siz katılımcılar ile uzmanlar arasında soru cevap ve/veya görüş ve yorumlarınızı paylaşabileceğiniz özellikle ikinci oturumda bilgi alışverişi ile konuyu irdeleme şansı yaratmaktır.

Katılımınız konun detaylandırılması, bilinmeyenlerin bilinmesi, yanlışların düzeltilmesi ve daha geniş açı ile konunun irdelenmesi açısından çok önemlidir. Tüm bu ortak amacı paylaşmak için 12 Ekim 2017 Perşembe Günü belirtilen program ile Conrad İstanbul Bosphorus Otel'de sizlerle olmayı umut ediyoruz. Etkinlik katılımı ücretsizdir, kayıt gereklidir. Katkılarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği

Devamını görüntüle

1 Kasım 2017 - ÇEDBİK Konut Teknik Eğitimi

 Konutlar için ulusal yeşil bina sertifikası ÇEDBİK-Konut Teknik Eğitimi  1 Kasım 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

ÇEDBİK Konut Onaylı Danışman ve Denetçisi olabilmek için bu eğitimleri kaçırmayın!
 
Kayıt ve Detaylı bilgi için: [email protected]
Devamını görüntüle

Sürdürülebilirlikte Dünyanın En Güçlü 10 Kadınından Biri Türkiye'den Seçildi!

  2014 yılından bu yana düzenlenen ve daha önce Hillary Clinton'ın da aralarında olduğu pek çok önemli isime verilen, 'Sürdürülebilirlik alanında Lider Kadınlar Ödülü' (WSLA), bu yıl Dr. Duygu Erten'e verildi!

Devamını görüntüle

Paris Network Meeting Focuses on How GBCs are Working with Multi-National Companies

 

Paris Network Meeting Focuses on How GBCs are Working with Multi-National Companies
 


(Picture courtesy of DEERNS)


GBCs and Regional Partners gathered in beautiful surroundings and enjoyed tours of zero energy buildings during their recent Paris meeting. After presentations on trends in the French market and nearly zero-energy buildings on Day 1, the main meeting kicked-off with updates from WorldGBC's Global Chairman, Tai Lee Siang, and Regional Chair, Christine Lemaitre - looking back on 2016 and towards 2017. 

Some of the key things for European GBCs and Regional Partners to look out for are: 

  • The ERN's draft Strategy & Work Plan 2017-18: All GBCs and Partners will shortly receive a copy which we are inviting you to comment on until 16 January 2017 to shape our member activities for the coming period. We will also be hosting two Go To Meetings for the Network to discuss this document on 18th and 20th January. 
  • Annual Progress & Benefit Plan Calls: All GBCs and Partners should have received invitations to calls in January to discuss the WorldGBC activities and member benefits they want to focus on for 2017, and how we support European GBCs in progressing towards Established status.
  • Launch of the New WorldGBC Website: In January www.worldgbc.org will relaunch with a new look - to better promote our movement, our GBCs and our partners.


The rest of the meeting focused on how GBCs and our Network are working with multi-national companies, as well as a successful speed networking session between GBCs and companies. In the afternoon GBCs agreed on a process for growing the engagement of multi-nationals companies and their GBC memberships 

Devamını görüntüle

5. İnşaat ve Konut Konferansı

 24 Ocak 2017 tarihinde, Marriott Hotel Asia’da gerçekleşecek olan 5. İnşaat ve Konut Konferansı kapsamında, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk Özdil, "Çevre Dostu Binalara Bütünsel Bakış: Yüksek Verimli Binalar, Yaşanabilir Çevre, Sağlıklı İnsanlar" başlıklı sunumunu gerçekleştirecektir.

Devamını görüntüle

ÇEDBİK, WorldGBC tam üyesidir.

Dünya Yeşil Bina Konseyi'nin Aralık 2016 paylaşımına buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric’ten, “GELECEK” için üniversite öğrencileri ile işbirliği

 Schneider Electric,  üniversiteler ve öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirdiği etkinlikler ile geleceğe odaklandı. Schneider Electric ile 2015-16 eğitim yılında 14 üniversitede 1200 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmaların ardından, 2016-17 eğitim yılında da çalışmalarını “Future is Yours” projesi ile sürdürüyor.

 

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric BEMS sektörüne liderlik ediyor

Navigant Research Bina Enerji Yönetimi Sistemleri (BEMS) Liderlik Raporu’na göre, Schneider Electric’in SmartStruxure™ çözümü, tesis yöneticilerinin enerji tüketimini azaltmalarına ve operasyonel verimliliği artırmalarına yardımcı olan güçlü strateji ve uygulamalarıyla en yüksek toplam puanı alarak sektörünün lideri seçildi.

 Raporda ayrıca, Schneider Electric’in entegre akıllı bina platformu yaklaşımı ve bina analitikleriyle müşterilerini pazar liderliğine taşıdığı ön plana çıkartıldı. 


Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric, iklim değişikliği programı için Dünya Lideri şirketler arasında gösterildi

Sürdürülebilir ekonomileri destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olan CDP'nin iklim değişikliği programında yer alan Schneider Electric, İklim A Listesine kabul edildi. Schneider Electric, kendi sektöründe 6 yıl üst üste A sınıf olarak kabul edilen tek şirket. 

Bu gelişme aynı zamanda, Schneider Electric’in sürdürülebilirlik için her seviyede yenilikçiliği artırma stratejisinin onay gördüğü anlamına geliyor.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric, Asya’da enerjiye erişemeyen aileler için “Aydınlat” projesini başlattı

 12 ülkede kırsal bölgelerde yaşayan toplulukların elektriğe erişimini sağlamak amacıyla “Aydınlat” projesini hayata geçiren Schneider Electric, 1.800'ün üzerinde taşınabilir güneş enerjili LED lambası “Mobiya” dağıtıyor.

Proje kapsamında Asya kıtasında bulunan 12 ülkede yaşayan toplamda 1.300 ailenin elektriğe ve aydınlatmaya erişimin sağlanması ile bu toplulukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Devamını görüntüle

Süt-D IV. İstanbul Karbon Zirvesi

Süt-D, 26 Nisan 2017 tarihinde IV. İstanbul Karbon Zirvesi yapılacaktır.

Devamını görüntüle